PBA Rookie Draft 2023 Results

Photo credit: Pilipinas Live / PBA

Get ready to witness the future of Philippine basketball at the highly anticipated Philippine Basketball Association (PBA) Season 48 Rookie Draft. It's all happening at the vibrant Ayala Malls Market! Market! in Taguig on Sunday, September 17, 2023, starting at 4:00pm.

With a remarkable pool of 124 talented draft applicants, which includes 29 Fil-foreign players born in countries such as the United States, Australia, New Zealand, Saudi Arabia, Italy, Hong Kong, Thailand, and Qatar, this event promises to be a game-changer. Terrafirma and Blackwater will exercise their draft rights for the coveted No. 1 and No. 2 picks, while Rain or Shine will select third and fourth, adding to the excitement.

Stay tuned for live updates and let's support these young prospects as they embark on their PBA journey!

πŸ€ FIRST ROUND
1. Stephen Holt (Terrafirma)
2. Christian David (Blackwater)
3. Luis Villegas (Rain or Shine)
4. Keith Datu Jr. (Rain or Shine)
5. Zavier Lucero (NorthPort)
6. Ken Tuffin (Phoenix)
7. Richie Rodger (NLEX)
8. Brandon Bates (Meralco)
9. Schonny Winston (Converge)
10. BJ Andrade (Converge)
11. Cade Flores (NorthPort)
12. Taylor James Miller (Terrafirma)

πŸ€ SECOND ROUND
13. Kemark CariΓ±o (Terrafirma)
14. Bryan Santos (Converge)
15. Henry Galinato (Rain or Shine) ROS trades Henry Galinato to TNT for future 1st-round pick
16. Raffy Verano (Phoenix)
17. Ricci Rivero (Phoenix)
18. Enoch Valdez (NLEX)
19. John Louise Delos Santos (Converge)
20. James Kwekuteye (Blackwater)
21. JM Nermal (NLEX)
22. Mark Sangalang (Terrafirma)
23. Ralph Cu (Ginebra)
24. Adrian Nocum (Rain or Shine)

πŸ€ THIRD ROUND
25. JB Bahio (Terrafirma)
26. Clifford Jopia (Blackwater)
27. Sherwin Concepcion (Rain or Shine)
28. Matthew Daves (Phoenix)
29. Brent Paraiso (NorthPort)
30. Dominick Fajardo (NLEX)
31. Inand Fornilos (Converge)
32. Jolo Mendoza (Meralco)
-- PASS (TNT)
33. Patrick Maagdenberg (Magnolia)
34. Kim Aurin (Ginebra)
35. Troy Mallillin (San Miguel)

πŸ€ FOURTH ROUND
36. Tommy Olivario (Terrafirma)
37. Archie Concepcion (Blackwater)
38. JC Cullar (Rain or Shine)
39. John Lloyd Clemente (Phoenix)
40. Fran Yu (NorthPort)
41. Francis Giussani (NLEX)
42. King Caralipio (Converge)
43. Zach Huang (Meralco)
-- PASS (TNT)
44. Tonton Peralta (Magnolia)
45. Franz Abuda (Ginebra)
46. Jayson Apolonio (San Miguel)

πŸ€ FIFTH ROUND
47. Damie Cuntapay (Terrafirma)
48. Dariel Bayla (Blackwater)
49. Larry Arpia (Rain or Shine)
50. Daniel Atienza (Phoenix)
51. John Amores (NorthPort)
52. Lorenzo Navarro (NLEX)
53. Rhinwill Yambing (Converge)
54. Jessie Sumoda (Meralco)
-- PASS (TNT)
55. Warren Bonifacio (Magnolia)
56. Brandrey Bienes (Ginebra)
57. Ichie Altamirano (San Miguel)

πŸ€ SIXTH ROUND
58. Kenneth Villapando (Terrafirma)
59. Joe Gomez De Liano (Phoenix)
60. Jan Sobrevega (NorthPort)
61. Kamron Vigan (Converge)
62. Shean Jackson (Meralco)
63. Christian Bunag (Magnolia)
64. John Gob (San Miguel)

πŸ€ SEVENTH ROUND
65. JJ Pido (Terrafirma)
66. Theo Flores (Phoenix)
67. Ian Herrera (NorthPort)
68. Raymond Binuya (Converge)
69. Jayvee Dela Cruz (San Miguel)

πŸ€ EIGHTH ROUND
70. Enrique Caunan (Terrafirma)
71. John Bauzon (NorthPort)
72. MJ Garcia (Converge)
73. Jamel Ramos (San Miguel)

πŸ€ NINTH ROUND
74. Joemari Lacastesantos (NorthPort)
75. Andree Flores (Converge)
76. Kyt Jimenez (San Miguel)

πŸ€ TENTH ROUND
77. Nikko Paranada (NorthPort)
78. Jonathan Del Rosario (Converge)

πŸ€ ELEVENTH ROUND
79. Regie Boy Basibas (NorthPort)




πŸ”” SUBSCRIBE to our YouTube channel for game highlights, live stream and more!

πŸ›’ Online Store (Promo, Buy Now!)
GILAS JERSEY | NIKE | ATENEO MERCH | DECATHLON | JORDAN SHOES

Previous Post Next Post