2020 PBA D-League Draft Results


Photo credit: pba.ph/d-league

As per pba.ph/d-league, AMA Online Education caught everybody by surprise by selecting unheralded playmaker Reed Baclig as the number one pick overall of the 2020 PBA D-League Draft on Monday at PBA Office in Libis.

Apparently the 5'7" Baclig was a product of the AMA's grassroot program and its played a big part in the decision of Titans coach Mark Herrera when he made his selection.

Jamie Malonzo, who was expected to claim the top honor, settled for number two with Foundation Cup runner-up Marinerong Pilipino netting the 6-foot-6 high-flyer.

The 2020 PBA D-League Aspirants' Cup gets going on February 13. The tournament features 12 teams, 11 of them school-based. (RL)

Here are the results of the 2020 PBA D-League Draft Results:

FIRST ROUND
1. Reed Baclig (AMA)
2. Jamie Malonzo (Marinero)
3. Jaydee Tungcab (Karate Kid-CEU)
4. Sham Banez (Wangs-Letran)

SECOND ROUND
1. Joshua Villamor (AMA)
2. Joshua Torralba (Marinero)
3. John Apacible (Karate Kid-CEU)
4. Kenny Rogers Rocacurva (Wangs-Letran)

THIRD ROUND
1. Christian Germino (AMA)
2. Jollo Go (Marinero)
3. Jboy Gob (Karate Kid-CEU)
4. Kobe Monje (Wangs-Letran)

FOURTH ROUND
1. Christian Camay (AMA)
2. James Spencer (Marinero)
3. David Murrell (Karate Kid-CEU)
4. Pao Javillonar (Wangs-Letran)

FIFTH ROUND
1. John Cris Yambao (AMA)
2. Judel Fuentes (Marinero)
3. Jamil Bulawan (Karate Kid-CEU)
4. Jayson Bondoc (Wangs-Letran)

SIXTH ROUND
1. Earl Bryan Ceniza (AMA)
2. Darrell Menina (Marinero)
3. Dariel Bayla (Karate Kid-CEU)
4. Wangs-Letran - PASS

SEVENTH ROUND
1. Allen Jade Rodriguez (AMA)
2. Yves Sazon (Marinero)
3. Joseph Pineda (Karate Kid-CEU)

EIGHTH ROUND
1. Zheanriz Romero (AMA)
2. Miguel Gastador (Marinero)
3. Daryl Pascual (Karate Kid-CEU)

NINTH ROUND
1. Joshua Ivan Seda (AMA)
2. Marcus Jerome Ejercito (Marinero)
3. Ivan Jose (Karate Kid-CEU)

TENTH ROUND
1. Eduardo Kapunan (AMA)
2. Rendell Senining (Marinero)
3. Jerie Pingoy (Karate Kid-CEU)

11th ROUND
1. Cymond Santos (AMA)
2. Marinero - PASS
3. Karate Kid-CEU - PASS

12th ROUND
1. Kobe Cruz (AMA)

13th ROUND
1. Richel Angelo Cabaluna (AMA)

14th ROUND
1. Alec Catorce (AMA)

15th ROUND
1. Lorenzo Kyle Orbeta (AMA)

16th ROUND
1. Michael Rio-Simmonds (AMA)

17th ROUND
1. Luis Antonio Abaca (AMA)

18th ROUND
1. Waldrich Siy (AMA)

19th ROUND
1. Xavier Albances (AMA)

20th ROUND
1. Jeferson Arceo (AMA)

Previous Post Next Post